Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

b_183_161_16777215_00_images_zdjecia2_OTO_42_1.jpg

Granat przeciwpancerny OTO Mod.42, czyli profesjonalny "koktajl Mołotowa"

 

Autor: Maciej Tomaszewski 

 

zas_mini_super_T.png

 

 

OTO modello 42 nie był prowizorycznym „koktajlem Mołotowa” lecz celowo i od podstaw zaprojektowanym z myślą o zwalczaniu czołgów, granatem zapalającym. Butelkę opracowano i produkowano celowo dla tego granatu wraz z tuleją pozwalającą połączyć ją z granatem zaczepnym OTO Modello 35. Mały ręczny granat odłamkowy pełniący rolę wzbudzacza zapłonu miał zapalnik udarowy a przez to powodował wybuch i zapłon całości mieszanki w wyniku uderzenia o cel. Cały granat miał wysokość 300 mm i największa średnicę 100 mm. Granat zapalający OTO Modello 42 miał masę całkowitą 1,1 kg i zawierało 600 cm3 mieszanki palnej. Żołnierzy szkolono by celem ich ataków były wloty powietrza do komory silnikowej lub inne szczeliny czołgu. Granat przydawał się przy szturmach umocnień czy schronów bojowych. Zastanawia tylko mała zawartość mieszanki palnej, bo zazwyczaj, do zwalczania czołgów, zalecano stosowanie butelek 1-1,5 litra.

 

zas_mini_super_T.png