Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

b_134_203_16777215_00_images_Rek1_V_Victoria_sylwetkiV_3indian.jpg

 

Postać szeregowca z 1. batalionu 23. pułku 2. Dywizji Piechoty ''Indianhead'' z okresu walk o Brest, sierpień-wrzesień 1944 roku.
 
Zdjęcia udostępniło Stowarzyszenie Historyczne "V for Victory"
 
 
2. Dywizja Piechoty nie brała udziału jako samodzielna jednostka w D-Day i wylądowała 7 czerwca. Po bardzo krótkim udziale w kampanii w Normandii, gdzie zdobyła m. in. miasto Trévières, ruszyła na zachód, kierując się najpierw na St. Lo, a następnie w kierunku twierdzy Brest, gdzie stoczyła jedną z najcięższych walk, zakończoną zdobyciem 18 września tego miasta. 
 
Szeregowiec na zdjęciu jest umundurowany w kamuflaż M42 ''Frogskin'', wydany eksperymentalnie niektórym jednostkom, między innymi 2. DP. Kamuflaż wycofano po kampanii w Normandii ze względu na przypadki "friendly fire" i podobieństwo tego kamuflażu do niemieckich wzorów. Ostatnie przypadki użycia tego rodzaju mundurów trafiały się podczas walk o Brest. 
 
Żołnierz na nogach ma buty service shoes oraz opinacze M38. Wyposażenie stanowią: hełm stalowy M1, pas amunicyjny M23 późniejszego wzoru, pokrowiec opatrunkowy M24, oraz torba amunicyjna GP Bag. Widoczny jest również bandolier na amunicję do karabinu M1 Garand.
 
Wyposażenie uzupełniają: manierka M42 w pokrowcu, szelki M36 oraz saperka M43. Ciemnozielony kolor wyposażenia jest charakterystyczny dla ostatniej fazy wojny. Niewielka ilość wyposażenia wynika z charakteru walk miejskich. Podczas oblężenia Brestu żołnierze pozostawiali sobie minimum wyposażenia, często ograniczając je wyłącznie do toreb amunicyjnych i bandolierów.
 
Uzbrojenie stanowi karabin M1 Garand.
 
 
b_300_0_16777215_00_images_Rek1_V_Victoria_sylwetkiV_1indian.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_V_Victoria_sylwetkiV_2indian.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_V_Victoria_sylwetkiV_3indian.jpg
 
 
 
 
 
 
 

Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Historycznym "V for Victory" / Per saperne di più

 Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Historycznego "V for Victory" kliknij na przycisk powyżej.

 

Dowiedz się więcej na stronie WWW o Stowarzyszeniu Historycznym "V for Victory" / Per saperne di più

 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej odwiedź stronę WWW Stowarzyszenia Historycznego "V for Victory" kliknij na przycisk powyżej.

 

Kliknij tu, jeśli chcesz odwiedzić forum Stowarzyszenia Historycznego "V for Victory" / Per saperne di più

 Możesz nawiązać kontakt z rekonstruktorami Stowarzyszenia Historycznego "V for Victory" na ich forum kliknij na przycisk powyżej.

 

 

Czytaj włoski ekwipunek

Czytaj polski ekwipunek

Czytaj ekwipunek na świecie